Covid poradna pro pacienty s poruchami čichu

Naše covid poradna slouží pacientům kteří trpí po prodělání nemoci poruchami čichu.


Někdy je porucha čichu a chuti jediným symtomem, kterým se onemocnění projevuje. Častěji jsou poruchy diagnostikovány u mladších skupin nemocných.

U většiny pacientů (83-90%) dochází k postupnému obnovení čichových funkcí do 2-3 týdnů. Poruchy chuti jsou pacienty také popisovány, dle literatury se jedná především o postižení vjemu pro hořkou chuť.

Porucha čichu a chuti se objevuje u 60% osob nakažených virem Covid-19.

Kromě kvantitativních poruch čichu ( hyposmie a anosmie) vznikají u pacientů s Covid-19 poruchy čichu kvalitativní ( parosmie a fantosmie).

Poruchy čichu po virových onemocněních horních dýchacích cest jsou jednou z nejčastějších příčin čichového postižení. Mohou je působit nejen koronaviry, ale také viry chřipky, RS viry nebo parainfluenza viry.

Pokud nedojde k úpravě poruchy čichu po 4-6 týdnech od počátku onemocnění Covid-19 a současně došlo k vymizení dalších symtomů, je vhodné se objednat na ORL vyšetření.

Vyšetření obsahuje podrobnou anamezu, základní ORL vyšetření včetně endoskopického vyšetření nosu a nosohltanu. Následné olfaktometrické vyšetření se provádí parfemovanými fixami a je stanovena závažnost čichového postižení pacienta.

Na základě závažnosti postižení je stanovena optimální léčba.

Na vyšetření je vhodné se objednat.